Vårdag 6 maj

  • 10 apr 2017

Lördagen den 6 maj mellan 9 och 13 kommer vi att städa och iordningställa Föreningens område inom- och utomhus. Det gäller klubb- och kanothus, gårdsytorna innanför staket samt ytorna utanför i direkt anslutning till klubben. Klicka på "läs mer" för mer detaljerad information och kom sedan ner och gör en insats!

/Styrelsen

Kallelse till vårddagen lördagen den 6 maj kl. 09:00 – 13:00

Vi kommer att städa och iordningställa Föreningens område inom- och utomhus. Det gäller klubb- och kanothus och gårdsytorna innanför staket. Även ytorna strax utanför klubbhus vilka är rabatter och uppställningsplats för bilar.

Arbetsdagen används till att få föreningens lokaler och utrustning hela och fräscha, skapa en bra gemenskap bland medlemmarna och spara kostnader för arbete som föreningen annars skulle ha fått betala till en extern part.

Det är av stor vikt att så många som möjligt kan komma och för att vi skall kunna utföra alla arbetsuppgifter.

Föreningen kommer att bjuda på enklare lunch och fika.

Vi kommer att ha olika arbetslag för att effektivisera arbetet.

  • Reparationsgruppen = Är lite praktiska personer som kan snickra, såga och laga utrustning.
  • Målargruppen = Skrapar/borstar bort eventuell lös färg och grundmålar.
  • Städ och rengöringsgruppen = Städar och rengör lokaler och utrustning.
  • Kanotgruppen = Inventerar och iordningställer kajaker, paddlar, kapell, wettexdukar, svampar, långfärdsskåpet.
  • Mat och fika grupp = Fixar fika och mat

Vilka arbetsuppgifter som skall genomföras framgår av arbetslista som placeras på insidan av klubbhusets ingång.

Vi ses!
/Styrelsen